AYILAR: Bizim eğlencemiz onların acı çekmesine değer mi?

Hayvanlar bir çok biçimde insanların eğlenmesi için kullanılıyor. Eğlence sektöründe hayvan kullanımı hem o hayvanın refahı hem de bazı durumlarda türlerin korunması konusunda ciddi sorunlar yaratıyor. Eğlence sektörünün kullandığı hayvan türü oldukça fazla. Aslında belki de bu sektör hayvan sömürüsünün en çeşitli ve kapsamlı olduğu alan. Ayrıca olasılıkla en az “meşru” görülebilecek sektör de bu sektör. Bir çok vakada karşımıza hayvan refahı sorunu çıkıyor, en ekstrem “eğlence” biçimleri ise bir çok hayvanın büyük acı çekmesine ve ölmesine yol açıyor.

DANS EDEN AYILAR

Dans eden ayılarla ilgili bir çok hayvan refahı sorunu var. Öncelikle yavru ayılar doğadan çalınıyor ve anneleri genellikle öldürülüyor. Bu durumun yaban ayı popülasyonu ile ilgili bazı sonuçları var, mesela Hindistan’ın bazı bölgelerinde tehdit edilen tembel ayılar için bir sorun yaratıyor. İkinci olarak ayıların ağzına ağızlık takılırken anestezi kullanılmıyor, ayıyı kontrol etmek için bir de burundan ip geçiriliyor. Bu süreç sonucu oluşan akut acı ve stres  ağızda kapanmayan bir yarayla yaşamanın sebep olduğu kronik bir rahatsızlık meydana getiriyor, hayvan bu acıyla ölene dek yaşamak zorunda kalıyor. Ardından ayı gaddarca eğitim metodlarına, ömür boyu süren bir tutsaklığa ve performansa maruz bırakılıyor.

YEM OLARAK KULLANILAN AYILAR

Ayıların yem olarak kullanılması, köpeklerin ayılara saldırtıldığı gaddarca bir gösterinin parçasıdır. Ayrıca bu sapkın bir eğlence ve bazen kumar biçimidir. Bu tür eğlencelerde hem ayılar hem köpekler yaralanır ve hatta ölür. Dövüşteki esas olay yaralar. Eğer köpekler saldırmaz ve ayı kendini savunmazsa o zaman ortada gösteri filan kalmaz.

Doğadan kaçırılan ayılarda diğer tutsak hayvanlarda görülen aynı sorunlar görülür: kaçırılma sırasında yaralanma ve ölüm olayları görülür. Ayrıca ayı ailelerinin yok edilmesi de geri kalan ayıların kavgalara katılmasını mümkün kılıyor.

Esaret altında doğal davranışların ciddi şekilde kısıtlandığı biliniyor. Ayrı bütün ömrü boyunca esir edilirken bir çok ayı dövüşü farklı yerlerde tekrar etmek için çok uzun mesafeleri araçlarla katetmek zorunda kalıyor. Köpeklerle ayılar arasındaki agresif dövüşten başka bir şey görmeyen halk yaban hayvanların  agresif davranışlar sergileyen canlılar olduğu görüşünün gerçek olduğunu düşünürken bu hayvanların doğal tarihlerinin de yok olup gittiğine inanmış oluyor.

ஜ▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬ஜ

HAYVAN SOYKIRIMI GERÇEKTİR!

Photo Albums: https://www.facebook.com/pages/Animal-Cruelty-Exposed-Pictures/390065024448379?sk=photos_albums

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s