Bir müjde daha: Baltimore’daki yunus gösteri parkı 8 yunusu özgür bırakmayı düşünüyor!

Atlantic bottlenose dolphin

Sağduyu sahibi ya da şefkatli her insanın bilebileceği gibi; zeki, son derece sosyal ve hareketli yunus ve balinaların asla hayatlarını kapalı bir mekânda geçirmemesi gerekiyor. The Cove ve Blackfish gibi şaşırtıcı  iki belgeselden sonra dünyanın her yerinde insanlar bu hayvanların insanlar eğlensin diye esir edilmesini protesto etmeye başladı.

Ve  şimdi, deniz memelilerini esir ederek para kazanan endüstrinin çökmekte olduğunun bir işareti daha karşımızda: Baltimore’daki (ABD) Ulusal Akvaryum 8 yunusu özgür bırakmayı düşünüyor!

Baltimore’daki tesisi işleten Ulusal Akvaryum Enstitüsü  yönetim kurulu, diğer meselelerin yanı sıra  Spirit, Chesapeake ve diğer 6 yunusun özgür bırakılması gerekip gerekmediğine karar vermek üzere farklı disiplinlerden oluşmuş bir uzmanlar takımına başvurdu.

Takımın önde gelen isimlerinden olan Mimar Jeanne Gang hem kendisinin hem de akvaryumun CEO’su olan John Racanelli’nin kararının son derece net olduğunu söylüyor.

“Şu anda sekiz yunusları var ve kamuoyu bilimi aracılığıyla deniz memelilerinin son derece zeki canlılar olduğunu artık biliyor.”

“Bazılarınız Blackfish ya da The Cove belgeselini izlemişsinizdir… Bu yüzden yeni CEO, Ulusal Akvaryum’a başlarken bu hayvanların esaretinin sona ermesini istedi. Yaptığı ilk şey de yunus gösterilerine son vermek oldu”.

Çarşamba günü yapılan basın açıklamasında Baltimore tesisi şunları söylüyor:

Bilimin elde ettiği son bilgiler ve Ulusal Akvaryum’da sekiz yunusla beraber çalışma sonucunda elde edilen yakın bilgiler sonucunda Ulusal Akvaryum  ileriki yıllarda bu yunuslara mümkün olan en iyi yaşam koşullarını sağlamanın mümkün olup olmadığını incelemekte ve değerlendirmektedir. Bu ay sonunda Ulusal Akvaryum’da bir Yunus Zirvesi yapılacak, su dünyasından çeşitli uzmanlar bir araya gelerek bir takım çözümlerin uygulanabilirliği konusunda görüş alışverişi yapacak. Bu çözüm arayışları arasında okyanusta bir yunus barınağı dizayn edip kurma fikri ve böyle bir tesisin işletilmesi için ne türden ihtiyaçların söz konusu olacağının incelenmesi de var.”

Ulusal Akvaryum’un esarete dayalı bir iş modelinden barınak tipi bir iş modeline doğru yol alması, doğru yönde atılmış büyük bir adım kuşkusuz!

Racanelli, Baltimore Brew gazetesine akvaryumdaki yunusların özgür bırakılması konusunda nihai bir karara varmamış olduğunu söyledi. “CEO olarak benim esas etkim bu soruyu sormak oldu. Bu kavram üzerinde yeniden düşünmeli miyiz? Bütün seçenekleri değerlendiriyoruz. Bilimin bize yol göstermesi son derece önemli.”

Ancak eğer Ulusal Akvaryum yunuslarını bir deniz barınağına göndererek emekli etmeye karar verirse endüstride büyük bir etki yaratması mümkün. Diğer yunus ve balina gösteri merkezleri de aynı şeyi yapabilir.

http://www.onegreenplanet.org/news/baltimore-aquarium-considers-releasing-its-captive-dolphins/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s