Angora yünü endüstrisine bir bakış

PETA Asya tarafından gizli video çekimiyle elde edilen bu görüntülerde angora tavşanlarına uygulanan zulüm görülüyor. Angora tavşanlarının yumuşak kürkü çoğunlukla aksesuarlarda ve kazaklarda kullanılıyor. Videoda işçiler tavşanların kürkünü yolarken zavallı hayvanların attığı çığlıklara dayanabilmek çok zor. Ne yazık ki her 3 ayda bir tekrarlanan bu barbarlıktan sonra zavallı tavşanlar şoka giriyor. İki ile beş yıl arasında her  üç ayda bir aynı zulme dayanmak zorunda kalan tavşanlar en sonunda baş aşağı asılıyor, boğazları kesiliyor ve cesetleri satışa çıkarılıyor.

Kürkleri yolunan ya da kesilen tavşanların ayrıca kesme sırasında ön ve arka bacakları iplerle bağlanıyor. Makaslar hayvanlar çaresizce kaçmaya çalışırken tavşanların vücudunda kesiklere yol açıyor.

Angora yününün % 90’ı Çin’den geliyor. Çin’de çiftliklerde hayvanların yaşadığı istismarlara yönelik cezai yaptırımlar ya da hayvanlara yönelik davranışları düzenleyen yasal standartlar bulunmuyor. İçinde angora bulunan bir kazak, şapka ya da diğer bir ürün satın aldığınızda o angora yününün son ürün başka bir yerde kotarılmış olsa bile  Çin’de üretilmiş olması büyük bir olasılık.

Tavşanlar narin, sosyal anlamda kompleks ve zeki hayvanlar olup aynen kedi ve köpekler gibi kendilerine özgü kişilikleri olan canlılardır. Doğal yaşam alanlarında tavşanlar son derece temiz inlerinde yaşayıp zamanlarının çoğunu kendi bölgelerinde yaşayan diğer tavşanlarla beraber, taze ve yapraklı yiyecekler tüketerek geçirir.

***

İmza atabilirsiniz…

https://secure.peta.org/site/Advocacy?cmd=display&page=UserAction&id=5171

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s