Hamile cana kıydılar

Ece Bilgin

Kırsalda eşeklerin, köpeklerin canlarının hiçbir değeri yoktur; kışın saman, yem parasından kurtulmak adına eşekleri kırın ortasında bir kazığa bağlayıp kurda kuşa yem ettiklerini çokça duymuşuzdur. Yani bir çuval arpadan daha değersiz görülür bir eşeğin canı. Köpekler deseniz onların esamesi okunmaz, yıllarca sahibine hizmet eden kangallar boyunlarında tasmalarıyla şehre, ya da dağ başına hiç düşünmeden terk edilir, hatta “kocadı, artık eniğini yetiştireceğiz” diye çekip vurulur.

     Bütün bu duyarsız yüreklere karşın, komşusu tarafından öldürülen canlarının hesabını aramak adına mahkeme kapılarını aşındıran, köpeğinin, gözü oyulan eşeğinin canının hesabını soran merhamet sahibi insanlar da her zaman bulunur. Onların acıları bizlere kadar ulaşır.
     Geçtiğimiz hafta buna benzer bir haber ulaştı Kırka’nın Erikli köyünden; “tarlama girdi” gerekçesi ile birisi hamile, sahipli üç eşeğin vurulduğuna dair.
     Eşeklerin sahibi vurandan şikayetçi olmuş ama olan da olmuş. Zavallılar kanlar içinde bağlı oldukları yerde, iplerinin ucunda ölüp kalmışlar. Bu ne vicdansızlık. Hiç eşek “tarla sınırı” bilir mi? Git sahibine şikayetini yap, uyarını yap. Ne diye zavallıları öldürüyorsun be adam?
     Konu adli mercilere intikal etmiş. Bizlerde bunun takipçisi olacağız elbette. İnsanların birbirlerine duydukları husumetin, düşmanca duyguların bedelinin masum canlara ödetilmesinin nasıl önüne geçilir bilemiyorum ama bunun sorgusunun yasal yollardan yapılmasının ve var olan en ağır cezanın uygulanmasının caydırıcı olacağına inanmak istiyoruz ..
     Konuyla ilgili bir okurum, İbrahim bey, beni cep telefonumdan aradı, ailece çok üzüldüklerini, çocuklarının ağladığını söyledi. Konuyu köşeme taşımamı rica etti. Yazılarımla, mücadelemle de ilgili beni mutlu eden sözler ilave etti. Doğrusu hoşuma gitti. Bu tür takdir mesajları bazen “ben suya mı yazılar yazıyorum?” endişemi azaltıyor, bir yerlere sesim ulaşıyor demek ki diye avutuyor. Ama benim derdim asıl duyması gerekenler. Bilmem ne zaman onlar kulaklarını verecek imdat seslerimize?
     Olacak, bu da olacak, zaman geçse de duyacaklar, sabır, sabır ya sabır! Direnin can korumacılar, dayanın CANLAR!
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s