İnsan şefkatsizliğinin sütü: her bardak sütle aldatılan çocuklar

Buttercup, a rescued cow at The Gentle Barn, mother to all the rescued calves.

Ashley Capps

Çocuklara süt ürünleri verdiğimiz her defasında onları aldatıyoruz. Onların kocaman yüreklerini ve hayvanlara duydukları şefkate ve sevgiye ihanet ediyoruz. Eğer çocuklar o yoğurdun, peynirin, dondurmanın ve sütün nasıl yapıldığını bilse kahrolurdu. Eğer çocuklar buzağıların annelerinden zorla alındığını bilse; bir anne ineğin yavrusu için nasıl ağladığını; buzağıların kapalı bölmelerde nasıl ağladığını ya da kendini ısıtmak için yusyuvarlak olmaya çalıştığını görseydi hiç biri hayvanlara böyle zarar vermeyi seçmezdi.

Belki süt ürünleri üretiminin ineklerin zorla gebe bırakılmasını gerektirdiğini ve ineğin normalde yavrusu içsin diye ürettiği sütü almak için yavrusunun hayvandan koparılmasının gerektiğini bilmiyordunuz. Ya da milyonlarca süt sığırının süt üretimleri azaldığından öldürülüp hamburger etine dönüştürüldüğünü bilmiyordunuz; ya da  buzağı/dana etinin süt endüstrisinin bir yan ürünü olduğunu bilmiyordunuz. Belki de  başka bir türün sütünü içmenin hem doğaya aykırı hem de gereksiz bir şey olduğunu bilmiyordunuz, çünkü siz başka türlüsü öğretilmişti. Bütün süt ürünleri başka hayvanların annelik doğasının ve üreme süreçlerinin sömürülmesine dayanıyor.

Burada verilecek cevap şu değil: “yavrular bu çiftlikte anneleriyle beraber kalıyor”. Ya da anne ve yavrularının daha uzun bir süre beraber kalabildiği istisnalar da cevap olamaz. O buzağılar eğer erkekse veal/buzağı-dana eti oluyor birkaç hafta içinde; ya da birkaç ay sonra hamburger etine dönüştürülüyor. Sonuçta, öldürülüyorlar. Genç anneleri de birkaç yıl sonra öldürülüyor; daha ömürleri varken, aynen diğer inekler gibi süt üretimleri azaldığında, öldürülüyorlar.

Süt endüstrisindeki inekler insanlar sütlerini alabilsin diye cinsel olarak sömürülüyor, üretim sistemleri sömürülüyor ve manipüle ediliyor. Kadınları yavrularını birkaç hafta yanlarında tutmalarına izin vermek koşuluyla her yıl zorla gebe bırakıp sütlerini çalmak için göğüslerini makinelere bağlamak size normal geliyor mu? Et ya da süt ürünlerine bizi mecbur eden hiçbir biyolojik ya da besinsel ihtiyacımız yok. Bu hayvanları sadece para kazanmak ve zevk almak için sömürüyoruz.

Hayvanlara zevk almak için zarar verip onları öldürmek yanlıştır.

http://freefromharm.org/animal-products-and-culture/the-milk-of-human-unkindness/

Reklamlar

İnsan şefkatsizliğinin sütü: her bardak sütle aldatılan çocuklar” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s