Bir zafer daha: Hindistan’da boğa güreşleri ve yarışları yasaklandı

Hayvan zulmüne dayalı eğlence biçimlerinin yasaklanmasına bu aralar sık sık tanık olmaya başladık. Norveç  sirklerde hayvan kullanılmasını yasaklayarak Bolivya, Peru ve Yunanistan gibi ülkelere katıldı. Bu arada Connecticut Mart ayından itibaren gösterilerde kullanılan hayvanlarla ilgili yeni ve güçlü bir takım yasal düzenlemeleri yürürlüğe geçirdi.  Hayvan hakları grupları New York’ta bütün yaban ve egzotik hayvan türlerinin yasaklanmasını istiyor hatta !

Kasım ayında zaten sirklerde fillerin kullanılmasını yasaklayan Hindistan doğru yönde bir  adım daha attı, boğa güreşlerini ve jallikatu adıyla bilinen boğa ve öküz yarışlarını yasakladı.

7 Mayıs günü Hindistan Anayasa Mahkemesi resmi olarak “geleneksel” ama ahlâken iğrenç bir pratiği yasakladı. Hayvanlara Zulmü Önleme Yasası’nın da bu pratik tarafından ihlâl edildiğini söyleyen Mahkeme hayvan haklarının anayasa tarafından güvenceye alınması gerektiğini bildirerek “Parlamentodan hayvan haklarını hayvanların onurlarını korumak adına dünyadaki bir çok ülke gibi anayasal olarak güvence altına alması bekleniyor” dedi.

Yargıç K.S. Radhakrishnan “Yapılan çalışmalar boğaların hem kaba hem de istismarcı bir şekilde davranılması sonucunda boğaların refah duygusunu zedelediği ve korkmalarına sebep olduğunu ortaya koyuyor. Bu hayvanlar çoğu kez itiliyor, dövülüyor, sopalarla dürtükleniyor, istismar ediliyor ve bu eylemlerin hepsi hayvanlarda hem fiziksel hem zihinsel zarara yol açıyor” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s