Et yemek neden etik değildir ?

Ashley Capps

Hayvan eti yemenin etiği üzerine yapılan her tartışmada genelde hafife alınan bir ayrımın altını çizerek söze başlamak önemlidir: hayvanlara gerek yokken  zarar vermek ve onları öldürmek, hayvanları zevk ve keyif almak adına zarar vermek ve onları öldürmekle moral anlamda aynı şey değildir. Birisini meşru müdafaa ile vurmak ile sadist hislerle vurmanın aynı olmaması gibi hayvanları hayatta kalmak için başka seçeneğimiz kalmadığı zamanlarda yemek için öldürmek bir çok seçeneğimiz varken hayvanları öldürmekle aynı şey değildir. Bir hayatı kurtarmak için şiddete başvurmak zevk veya menfaat elde etmek adına şiddete başvurmakla asla aynı şey değildir.

Bu ayrım bir çok sebepten dolayı hayati bir önem taşıyor; bunlardan birincisi ; diğer hayvanlar et yediği için et yemenin doğal olduğunda ısrar eden insanların düşüncesindeki önemli bir kategori hatasını açıklığa kavuşturması. Bir kaç istisna dışında, insanlar hayvanları onları yemek için öldürdüğünde aslında hayvanların doğada yaptığı şeyi yapmıyorlardır,  bunu anlamak önemli. Hayvanlar diğer hayvanları yemek için öldürdüğünde, bunu hayatta kalmak için yapıyorlar; başka seçenekleri yok çünkü. Oysa bir çok insanın seçeneği var, insanlar hayvan içermeyen gıda seçenekleri varken gene de hayvanları tüketiyorsa, ve bunu sırf yapabildikleri için yapıyorsa, ya da tadını sevdikleri için yapıyorlarsa, o zaman bazı insanlar ve bütün hayvanlar gibi gereklilik nedeniyle öldürmüyorlar demektir. Bir aslanın bir bufaloyu yemesi ya da ailesini beslemek için uzaklarda, yoksul yerlerde bir insanın avlanmak zorunda kalması gibi eylemler gereklilik sonucudur, hayvanlara yönelik gereksiz zarar verici eylemleri meşrulaştırmazlar, onlarla aynı şey değildirler. Hayvanlara sırf keyif ve zevk almak için verdiğimiz yoğun zararın bir örneği daha yok doğada.

Hayvanlara keyfî ve zevk almak adına zarar verme konusunda gereklilik/zevk ayrımını anlamanın neden önemli olduğu konusundaki ikinci husus ise bunun hepimizin içindeki kök değerlere ters olmasıdır- işte bu yüzden milyonlarca insan Michael Vick’in köpek dövüşü karşısında öfkelendi, çoğumuzun köpek dövüşlerine karşı olmamızın nedeni de bu. Hayvanlara yönelik şiddetten zevk alma nosyonu bizi tiksindiriyor; o zaman nasıl oluyor da onların etinin tadı için hayvanlara zarar vermeyi haklı görebiliyoruz? Birinde hayvana zevk için zarar vermek yanlışken nasıl oluyor da diğeri söz konusu olunca zarar vermek yanlış olmuyor? Bizi köpek dövüşlerine karşı çıkmaya iten aynı sebepler aslında yemeye ihtiyacımız olmadığı hayvanları  öldürmekten de uzak tutuyor bizi: yani hayvanlara zevk almak için zarar vermek yanlıştır; hayvanları zevk almak için öldürmek yanlıştır.

Son olarak, hayvanlara zevk almak için zarar vermek aslında kendimize zarar vermekle aynı şeydir. Kendi kök değerlerimize sürekli ters düşen şekilde hareket ederek bütünlüğümüzü bozuyor, moral ve duygusal gelişimimizi sakatlıyoruz. Gün be gün, yıldan yıla, hayatlarımız incelik ve merhameti seçme şansımız varken şiddeti ve bencilliği seçtiğimiz anların toplamı olarak görülebilir. Aslında şefkat dolu insanların onlara hiçbir yükü bulunmadığı halde şefkat içeren seçenekleri düzenli olarak reddederek kurbanları için herşeyi kaybetmek demek olan gereksiz bir şiddeti seçmeleri ne anlama gelebilir? Bunu yapmak, kalplerimizdeki inceliği yok etmektir. Basit bir denklem. Ağzımıza yiyecek aldığımız her seferinde bir değeri daha da sağlamlaştıyoruz. Tekrar tekrar, kendimizde vurdumduymazlığı ve apatiyi güçlendirdikçe merhamet ve şefkati güçlendirmeyi seçmiş olsaydık olacağımız insanlardan başka kişilere dönüşüyoruz demektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s