Güvercinlere ölüm yarışı!

Güvercinlere ölüm yarışı!

Yumurtadan çıktıktan itibaren özel beslenme programına alınan yarışçı kanatlar, günlük antrenmanlarla ”ölüm yarışı” diye de adlandırılan büyük yarışta başarılı olmak için çalıştırılıyor.

Gökyüzünün en hızlı yarışçı kuşları olması için büyük çabayla hazırlanan posta güvercinlerinin şampiyonluğa uzanan öyküsünü görüntülendi. Güvercinlerin, dünyaya geldikten iki hafta sonra ayaklarına kimlik bilgilerini içeren künyeler takılıyor. Anneleri tarafından beslenen posta güvercini yavruları, 1 ayda beslenmeyi öğrenince özel havalandırma sistemi bulunan kümeslerde enerji veren besin karışımları ve ilaçlarla besleniyor. Dünyaya geldikten 45 gün sonra uçmaya başlayan yavrular, ilk uçuşlarını kümes çevresinde kısa mesafelerle gerçekleştiriyor.

Yarışlarda kümese dönmeyi başaran lider kuşların nezaretinde uzun mesafe antrenmanlara katılan posta güvercinleri sırayla 5, 10, 20, 40, 80 ve 100 kilometrelik antrenman uçuşları yapıyor. Hazırlıklar sırasında yarışçı kuşların hızları da elektronik cihazlarla kayıt altına alınıyor. Başlangıç noktasından en hızlı şekilde kümeslerine ulaşması hedeflenen yarışçı kuşlar, büyük yarışlarda ise 950 ile bin 150 kilometre arasında mesafe kat ediyor.

BÜYÜK YARIŞLARIN DİĞER ADI ”ÖLÜM YARIŞI”
Uşaklı posta güvercini yarışçısı Mehmet Işık (49), yaklaşık beş yıldır posta güvercini yetiştirdiğini ve “ölüm yarışı” olarak da adlandırılan büyük yarışlara katıldığını belirtti. Hobi olarak başladığı yetiştiriciliğe profesyonel olarak devam ettiğini ifade eden Işık, bu yıl da 80 güvercinle 2014 Türkiye Posta Güvercini Şampiyonası’na hazırlandığını anlattı. Yavru ve kart güvercin kategorilerinde derece beklediğini söyleyen Mehmet Işık, kuşları hazırlama sürecini de şöyle özetledi:

“Kuşların daha sağlıklı olması için kümese daha fazla oksijen girmesi ve içerideki kirli havanın tahliyesinin yapılması gerekli. Bunun için özel havalandırma bacaları bulunan bir kümeste posta güvercinlerimi besliyorum. İçinde 11 değişik tahılın bulunduğu yem, daha güçlü ve hızlı olmalarını sağlayan besin takviyeleri ve ilaçlarla kuşlarımı yarışlara hazırlıyorum. Büyük yarış öncesi beslenme takviminde bazı değişiklikler yapıp kalori değerini artıran besinler kullanıyorum. Büyük yarışta kuşların büyük bölümü telef oluyor. Yırtıcı kuşlar, avcılar ya da yarış sırasında güçsüz düştükleri için bazı kuşlar yaşamlarını yitiriyor. Yarışa götürülen kuşların yüzde 30’u büyük yarışı tamamlayabiliyor.” Işık, yarışlarda kümese ilk dönen en hızlı kuşlardan yavru alıp yeni yarışa hazırladıklarını kaydetti. 

 Posta güvercini yarışları bu yıl nisan ayının son haftasında başlayacak ve üç ay süreyle 12 etapta gerçekleştirilecek. Yaklaşık 2 bin 500 civarında yetiştiricinin 300 bin posta güvercini ile katılması beklenen etapların ardından Türkiye Şampiyonası tamamlanacak. Posta güvercinleri yarışlarda hava kilometresi olarak en uzun 950 ile bin150 kilometre arası uçuş yapacak. (Uşak/AA)

http://www.radikal.com.tr/cevre/guvercinlere_olum_yarisi-1188491

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s