‘Bütün hayvanlar uğurludur, güzeldir’

'Bütün hayvanlar uğurludur' güzeldir'

Bilecik’in Bozüyük ilçesine bağlı Poyra köyündeki ağaçları mesken tutan baykuşlara vatandaşlar sahip çıkıyor: “Bütün hayvanlar uğurludur, güzeldir. Bizim inancımız bu”

Köy konağının bahçesindeki ağaçlarda yaşayan baykuşları koruyan vatandaşlar, hayvan sevgisi konusunda örnek bir davranış sergiliyor. Köy Camisi’nin imam hatibi Hasan Hüseyin Sağan, yıllar önce köyde uzun kulaklı bir baykuş gördüklerini ve zaman geçtikçe baykuşların çoğaldığını bildirdi.

Baykuşlarla ilgili anılarını anlatan Sağan, şöyle konuştu:

“İlk önce büyük bir baykuş gördük. ‘Kulakları var’ diyerek merak edip bakıyorduk. 3-5 senedir kahvehane ve caminin bahçesinde görüyoruz. Daha sonra bunlar çoğalmaya başladı. İlk önce çift oldular daha sonra yavrularını görmeye başladık. Bir baykuş çiftinin 3 yavrusu var. Bu yavruları uçmak isterken yere düştüğünde ‘hayvanlara yem olmasın’ diye alıp ağaca bırakıyoruz, onları kendi çapımızda korumaya çalışıyoruz. Bize de biraz alıştılar ki fazlaca haşir neşir oluyorlar. Baykuşlar güzel canlılar, onları seviyoruz ve sayısının artmasını istiyoruz.”

Hz. Muhammed’in, “Yeryüzündekilere merhamet ediniz ki, gökyüzündekiler de size merhamet etsin” sözünü hatırlatan Sağan, “Onun için biz canlılara merhamet etmeye, iyi geçinmeye çalışıyoruz. Onlarda bu memleketin birer parçası. Hayvan da olsalar insanların bunlarla iyi geçinmesi gerekiyor” dedi.

‘BİZİM İNANCIMIZ BU’

Baykuşların uğursuz hayvanlar olduğu yönündeki düşüncelerin “hurafe” olduğuna dikkati çeken Sağan, “Bütün hayvanlar uğurludur, güzeldir. Baktığımızda doğa bunlarla dengeleniyor ve her türlü hayvanın doğada yaşaması gerektiğine, kurdundan kuşuna, havada uçandan yerdeki gezene, denizde yaşayanına kadar birlikte yaşamamızın şart olduğuna inanıyoruz. Bizim inancımız bu. Yoksa bu hayvan uğursuz değildir” ifadelerinde bulundu. (Bilecik/AA)

http://www.radikal.com.tr/cevre/koylulerin_baykus_sevgisi-1188677

Hasan Hüseyin Sağan’ın Facebook adresi: https://www.facebook.com/hasanhuseyin.sagan?fref=ts

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s