Diren Vegan: Devletin ve sermayenin hayvan özgürlüğü hareketine sürdüğü bir truva atı

 

 

 

1604411_820870941261256_2123401706_n

Daha önce Diren Vegan denen oluşumun hayvanların-bireysel özgürlüğüne düşmanlık yapmalarını ve türcülüğünü teşhir eden bir yazı yazmış ve yayınlamıştık.* Şimdi size özellikle tek bir çevirileri üzerinden Diren Vegan ve Abolisyonistlerin iftira/karalama/yalan politikalarını ve de cinsiyetçiliğini maddeler arasında sunuyorum :

Direkt olarak ALF i hedef alan bu yazı CIA nın ALF’e karşı yürüttüğü psikolojik savaş taktikleri ile benzeşmektedir. İşte bu yüzden Fransuan’a kimi zaman ”ajan” sıfatı takmakta sorun görmüyorum.

Karar sizin :

Hemen başlıyoruz :

1- Yazıda Steve Best için önder denmiş. Steve Best bir önder yada lider yada komutan değil sadece bir aktivist ve yazardır.

2- ALF i örgüt gibi lanse etmişler. Abolisyonistlerin bir türlü anlamadığı yada anlamak istemediği şey şu dur ki, ALF bir örgüt değil eylem biçimidir. ALF eylemi yapan herkes kurallara uygun olduğu sürece ALF eylemi yapmış olur bu bu kadar basittir. ALF i örgüt gibi lanse ederek ALF eylemcilerini terörize ediyorlar ve yalnızlaştırıyorlar tıpkı devletlerin kürk komisyoncularının mezbaha sahiplerinin istediği şeyi yapıyorlar.

3- ALF eylemcilerini vandal ve terörist olarak nitelendirmiş, bu devletin yaptığı şeyin aynısıdır. ALF nin yalnızca kundaklama yaptığını iddia ederek insanları ALF konusunda kandırmış, ALF nin şu ana kadar bireysel olarak kurtarıp özgürleştirdiğ hayvanların sayısı tahmin bile edilemiyor. Her hayvan bir bireydir ve sayının önemi yoktur. En geniş ALF eyleminde 18000 tavşan kurtarılarak özgürleştirilmiştir. Ama laboratuvar dan kurtarılan tek bir şenpanze’nin de 18000 hayvanın her birinden farkı yada üstünlüğü yoktur.

4- ALF eylemcilerini eleştirirken devlet yanlısı ve hayvan özgürlüğü mücadelesini terörize eden bir kitaptan alıntı yaparak hayvan sömürücülerini doğrulamış ve bu kitabı değerli kılmış oluyor. (Capers in the Churchyard: Animal Rights Advocacy in the Age of Terror)

5- ALF eylemcilerine ailesi ile sorunları olan kişiler demiş. Bu da bildiğimiz klasik devlet taktiği ve dilidir. Mesela Almanya devleti şu an Ulrike Meinhoff un kafa tası ve sinir yapısını inceleyerek Meinhoff un bir hasta olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Böylece isyan etmenin psikolojik bir sorun olduğu algısını yaratmayı sağlayacaklar. Abolisyonistlerin devlet yanlısı otorite sever/tapar kişiler olduğunu her zaman söyledik. Burada da gayet açıktır.

6- ALF eylemcilerinin bu eylemlerle prim yaptığını söylemiş; gene burada okuyan insanları kandırma, yanıltma ve ALF e iftira atma söz konusu. Hiçbir ALF eylemcisi yakalanmadığı sürece yüzünü göstermez. Sorarım size yüzünü görmediğiniz biri nasıl prim yapabilir ? ALF eylemcilerinden yakalanmış olanları şu an hapiste yatıyorlar. Hapiste yatarak mı prim yapılır yoksa abolisyonist teori nin teorisyeninin yaptığı gibi bireysel-hayvan özgürlüğü mücadelesine karşı argüman üreterek konformist bir hayat sürerek mi prim yapılır ?

7- ALF eylemlerinde ataerki olduğu iddia edilmiş. İçinde kadınların da olduğu ve sadece kadınlardan oluşan ALF hücreleri varken nasıl olur da ataerki den söz edilir ? ALF ataerkil düzenin tutsak ettiği ve ölüme gönderdiği canlıları ataerkinin elinden kurtaran ve ataerkinin tekerine çomak sokan bir eylem tarzıdır.

8- Alıntı : Şiddet içeren savunuculuk inkar edilemez biçimde bir erkek alanı. Kadınlar düşman olarak görülüyor (şiddetsizliği destekledikleri için),

En önemli noktalardan biri Abolisyonist yazar burada cinsiyetçilik yapmış. Şöyle ki kadına toplumsal rol veren, kadını tanımlayan, belirleyen ve sınırlayan erkek egemen toplumdur. Bu yazının şu kısmında ise kadınlar şiddetsizliği desteklediği için ikinci sınıf görülür demiş. Hangi kadınlardan bahsediyorsunuz ? benim şiddeti destekleyen bir sürü kadın arkadaşım var ! siz kim oluyorsunuz da kadına şiddetsiz olma görevi ve tanımı yüklüyorsunuz ? nasıl kadınları belirler ve sınırlarsınız ? bir sürü alf militanı kadın hayvan kurtarma eylemlerinde bulunmuşken nasıl olur da kadınların şiddetsizliği savunduğunu iddia edersiniz ? Ayrıca hayvanları kurtarmak ne zamandan beri şiddet oldu ? Şiddet altında bulunan hayvanı kurtarmak şiddete son vermektir.

9- Matt Minner’ın çizgi romanında aktivist olan kadının büyük ”göğüslü” olmasını da kadın düşmanlığı olarak nitelendirmişler. Merak ediyorum Abolisyonist feministler büyük ”göğüs” düşmanı mıdır ? mesela diyelim bir kurtarma eyleminde görev almış kadınlardan biri büyük ”göğüs”lü, ne yapacaksınız taşlayacak mısınız onu büyük ”göğüs”lü olduğu için ? nedir derdiniz ? Çizer kadını büyük ”göğüs”lü çizmişse bu çizerin tercihidir. Belki de çizer gerçek yaşanmış bir olayı anlatıyor ve bu eylemcilerden biri büyük ”göğüs”lü bir kadın ??? ?? Bu durumda ne yapacaksınız ?

10- İftira ve yalan : Yazının sonunda Kraken fotografinin bir reklam firması için yapmış olduğu, maskeli eli demir makaslı kadınların fotoğraflarını ALF ile ilgili gibi göstererek insanlara ALF in cinsiyetçi olduğunu göstermeye çalışmışlar. Oysa bu foto-reklam çalışmasının ALF ile bir alakası yok. Abolisyonist veganlar gördükleri her kar maskeliyi ALF sanıyor olabilirler. Özellikle böyle bir düzmecenin neye hizmet ettiğini merak ediyoruz açıkçası.

Devletle aynı dili konuşan, Kürk komisyonu ile aynı savunuyu yapan abolisyonist ve diren vegan’ı sizlere teşhir etmeye devam edeceğiz. Hayvanların-bireysel özgürlüğüne karşı yaptığınız devlet ve kapitalizm yanlısı savunulara cevap vereceğiz. İftira ve yalanlarınıza karşı duracağız.

Söz konusu çeviri linki : http://abolisyonistvegan.tumblr.com/post/75146163420/animal-liberation-front-erkekler-yang-n-c-kar-n#

——

Diren Vegan: Devletin ve sermayenin hayvan özgürlüğü hareketine sürdüğü bir truva atı

https://www.facebook.com/GercekDirenVegan?fref=ts

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s