Zenginler eğleniyor: kaplanlara işkence et, öldür, kameraya çek

Bir snuff filmi gibi: birileri öldürülürken kameraya çekiliyor ve birileri de bu olayı ya da görüntüleri izlemekten zevk alıyor.

En az 10 kaplan sırf eğlenmek ve zenginliklerinin havasını atmak isteyen zengin iş adamları ve devlet memurları için katledildi.

Yasalar tarafından korunan hayvanlar Çin’in Zhanjiang şehrinde öldürüldü. Olayla ilgili olarak 15 kişi tutuklandı, öldürme olayının 2006 yılından beri devam ettiği bildirildi.

Tutuklananlar eğer suçlu bulunursa  ölüm cezası alabilir.

Tek tek her kaplanın nasıl öldürüldüğü tam olarak bilinmiyor ama olayı izleyenlerin önünde  önce uyuşturucu ile sakinleştirildikleri ve ardından öldürüldükleri sanılıyor.

61 yaşında şüpheli bir adam 19 Mart’ta yaşanan bir polis baskını sırasında kaçmaya çalışırken binadan düşerek öldü.

Adamın domuz kasabı olduğu söyleniyor.

Polis yetkililerinden Long She bu büyük kedileri yasa dışı şekillerde avladıkları ve  öldürdükleri kesinlik kazanırsa yakalanan adamların ölüm cezası alabileceğini söyledi.

Long She “anlayabildiğimiz kadarıyla bu insanlar bu olaya 2006 yılında başlamış, öldürülen kaplan sayısı 10’dan fazla. Daha fazla olabileceğinden şüpheleniyoruz. Çin yasalarına göre kaplanlar tükenme tehlikesi altında olan  bir numaralı hayvan türü- yasa dışı avcılıkla suçlanana herkesin ölüm cezası alması mümkün” diyor.

Ele geçirilen korkunç videoda çetenin 2012 yılında kafeste tuttukları bir kaplana elektrik verdiği görülüyor .

China Daily gazetesine göre kaplanlar sadece memurları ve iş adamlarını eğlendirmek amacıyla ve zengin olmalarının havasını atmak için öldürüldü.

WWF’ye göre dünyada 3,200 kaplan kalmış olabilir. Çin’de ise bu sayı 50.

It said: ‘Tiger skins are still in demand as luxury items in some countries, and tiger parts coveted for their “medicinal” properties.

“Kaplan derisi bazı ülkelerde lüks tüketim malzemesi olarak alıcı buluyor. Kaplan eti ise “tıbbi” özellikleri nedeniyle büyük ilgi görüyor.

Kaplan ormanlardaki yaşam alanları da hızla yok oluyor. Ormanların kereste, tarım ya da yol inşaatı sebebiyle yok edilmesi sonucunda kaplanlar daha küçük alanlarda yaşamak zorunda kalıyor, bu yüzden kaçak avcılara daha çabuk yem oluyorlar.

Kaçak avcılar aynı zamanda kaplanların avladığı türleri de avlıyor, böylece kaplanlar evcil hayvanları avlamak zorunda kalıyor. Durum böyle olunca kaplanlar ve  insanlar ölümcül karşılaşmalar yaşıyor.”

Bir bilim adamı eğer Çinliler kaplan etinin sağlığa faydalı olduğuna inanmaya devam ederse kaplanların her zaman tehlike altında olacağını söylüyor.

‘Kaplanlar Çinliler kaplan ürünlerinin tıbbi bir değeri olduğuna inanmaya devam ettikçe katledilmeye devam edecekı. Kaplan kemikleri ya da erkek kaplanın cinsel organının tıbbi bir faydası olduğuna inanılıyor, ama gerçek öyle değil.”

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s