İran Kürdistanı’nda avcılar silahlarını imha etti, bütün hayvanları korumak için söz verdi

Stephen Messenger

İran’ın  Kürdistan bölgesindeki avcılar  yaşam tarzlarını değiştirerek yaban yaşamını korumak adına adına çok önemli bir söz verdiler- tuzaklarını yaktılar, tüfeklerini kırdılar ve bundan böyle bir zamanlar hedefleri olan hayvanlarla dayanışma içinde  olmaya yemin ettiler.

Bu karar İran Çevre Bakanlığı tarafından birkaç hafta önce yayınlanan bir raporda sadece İran’da bulunan 74 türün insan etkinlikleri sonucunda tamamen yok olması tehlikesi üzerine Uluslararası Doğa Koruma Birliği’ndeki kırmızı listeye eklendiğinin ortaya çıkmasından sonra alındı.

FRANCE24 kanalına göre Chya kuruluşundaki korumacılar bölge avcılarıyla birebir görüşecek onları hem yasal hem yasa dışı avcılığın sebep olduğu tehditler konusunda bilgilendirdi, ardından 19 avcıyı bölgenin biyoçeşitliliğini korumak üzere ant içmeye ikna etti.

Eski avcı Hossein Ahmadi açısından av araçlarını yok etme kararı  kolay bir karardı, çünkü aşırı avlanmanın olumsuz etkilerine çoktan tanık olmuş birisiydi o.

“Çoğunlukla güvercin, yabani tavlan, keklik ve diğer bazı bölge kuşlarını avlıyordum, ama o zaman bile yaptığımız şeyin bölgemizdeki yaban yaşamına zarar verdiğini biliyordum. Burada artık keklik kalmadı sayılır. Yakınlardaki dağlar ise yaban keçileriyle doluydu bir zamanlar, şimdi bir düzine kadar kaldılar. Eskiden step tavuğu dediğimiz güzel bir kuş vardı, bu kuş bütün dağlara yuva yapardı, ama 15 senedir onları gören olmadı” diyor Ahmadi.

“Avcılık kontrolden çıktı, yaban yaşamımızı yok ediyor. Benim ve diğer avcıların bütün hayvanları öldürmemeye ant içerek bir emsal oluşturma kararımızın sebebi işte bu”.

Geçen yüzyıl boyunca,İran’dakibir çok ikonik tür avlanma sonucu yok oldu- bu türlere İran aslanı, ve Mazandaran kaplanı dahil. Yaban yaşamı otoriteleri avcılık eğer hiç engellenmeden devam ederse düzinelerce diğer hayvan türünün de aynı kaderle karşılaşmasından korkuyor.

https://www.thedodo.com/hunters-in-iran-destroy-their–470386052.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s