Hayvanlar: Zekâları daha az değil, sadece farklı

Phys.org sitesine göre Adelaide Üniversitesi’ndeki evrim biyolojisi uzmanları hayvan zekâsının insan zekâsından daha az değil, sadece daha farklı olduğunu gösteren kanıtların çoğaldığını söylüyor.

Tıp Bilimleri Okulu’ndan Prof. Henneber şöyle söylüyor: ”Biz hayvanları anlayamazken onların  bizi anlayamıyor oluşu, bizim ‘zekâlarımızın” farklı seviyelerde olduğu anlamına gelmiyor; bunların farklı zekâ çeşitleri olduğu anlamına geliyor. Bir yabancı, dilimizi kötü ve hatalı bir şekilde kullanarak bizimle iletişim kurmaya çalıştığında, bizim izlenimimiz o insanın çok zeki olmadığıdır. Ama gerçek oldukça farklı.”

Evcil hayvanlarla olan ilişkilerimize odaklanan Henneberg “ köpek ve kedilerin isteklerini bize bildirebildiği ve bize kendi istedikleri şeyleri yaptırabildiğini” hatırlatıyor. Henneberg hayvanların karmaşık canlılar olmasına ihtimal vermediğimizin altını çizerek “hayvanlar sosyal ve kinetik zekâ dahil farklı zekâ çeşitleri ortayakoyuyor  ve bu farklı zekâ çeşitleri bugüne dek insanların dil ve teknoloji saplantısı yüzünden hep ihmal edildi ” diyor.

Elbette bütün hayvanlarda acı çekme kapasitesi var, ve zekâ bir hayvanın acı çekmeden özgür yaşama hakkını ölçmek adına başvurulan bir kıstas olmamalı. Çiftlik hayvanları dahil bütün hayvanları acı ve yoksunluk dolu bir yaşamdan korumanın en iyi yolu, onları tabağınızdan kaldırmaktır.

Çev.Cem

http://www.mfablog.org/2014/03/animals-not-less-intelligent-just-different.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s