Karda yiyecek bulamayan hayvanlara yem

Karda yiyecek bulamayan hayvanlara yem

http://www.moralhaber.net sitesinden alıntıdır.

Erzincan’da havanın aşırı soğuması ve kar yağışının aralıksız devam etmesi, yaban hayatı koruma yetkililerini harekete geçirdi. Yem bulmakta güçlük çeken yaban hayvanlarını yemlemek için, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından avlanmaya kapalı alanlara ve av hayvanlarının yoğun olarak yaşadığı bölgelere yem bırakıldı. Ekipler, kanatlı hayvanların sıklıkla görüldüğü bölgeye arazi araçlarıyla giderek, burada hayvanların yemlere rahatça ulaşabilmesi için kazma ve küreklerle oluşturdukları küçük bölgelere yemleri bıraktı.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Doğa ve Milli Parklar Şube Mühendisi Fuat Güler, “İlimize yağan kar ile birlikte yaban hayvanlarının yaşam alanı karla kaplandı. Bu alanlarda yaban hayvanları örtü kapalı olduğu için beslenmekte ciddi sıkıntılar çekmekte. Bakanlığımızın da desteği ile aldığımız buğday ve yeşil aksama sahip malzemelerden oluşan hal artıklarını alarak, doğal ortama bırakıyoruz ve yaban hayvanlarının beslenmelerini sağlıyoruz. Bu zor günlerde av hayvanlarının beslenmesi bizim öncelikli işlerimiz arasında. Şu an yaklaşık 5 ton buğday stokumuz var. İhtiyaç oldukça da bakanlığımız destek veriyor. Çevre ve Orman İl Müdürlüğü olarak, bu hayvanların yaşamlarını yemleme faaliyetleri ile destekliyoruz. Yemleme faaliyetlerimiz yağışların olduğu, alanların karla kaplı olduğu sürece, ihtiyaç duydukça yapıyoruz. Örtü karla kapanıp hayvanların zora düşeceğini tespit ettiğimizde yemleme çalışmalarını ekiplerimizle sürdürüyoruz.” dedi.

AVCILARA UYARI

Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Doğa ve Milli Parklar Şube Mühendisi Fuat Güler de avcılara uyarılarda bulunarak, duyarlı olmalarını istedi. Güler, şöyle dedi:

“Yağış ile doğal örtü karla kaplanıyor ve yüksek yerlerde beslenemeyen av hayvanları köy yakınlarına ve beslenebilecekleri alanlara iniyor. Bazı bilinçsiz avcılarımız da bu durumu fırsat bilip bu hayvanları avlamaya çalışıyorlar. Av sezonu sona erdiği için şu dönemde av hayvanlarının avlanması yasak. Bu tür davranışlar içerisine giren avcılarımıza 250 TL ile bin 500 TL arasından bir idari yaptırım uyguluyoruz. Bunun haricinde keklik için özellikle hayvan başına 350 TL tazminat bedeli talebimiz oluyor. Avcılarımızın zor duruma düşmemeleri için yasaklara uymaları kendileri için iyi olacaktır. Avcılarımızın da bu konulara hassasiyetle yaklaşacaklarını ümit ediyoruz.”

CİHAN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s